Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
MENU...
Facebook

Ciężar klawiatury, a odczuwanie klawisza przez pianistę.

Ciężar gry pianina lub fortepianu zwany jest inaczej twardością klawiatury. Odróżnia pianino z prawdziwego zdarzenia od plastikowych zabawek. Producenci pianin cyfrowych robią co mogą, aby odczuwanie pracy mechanizmu i klawiszy było na takim samym poziomie, ale jak na razie gumki i sprężynki nie są w stanie dorównać prawdziwym dźwigniom: z drewna, filcu, ołowiu itd.

Jaki powinien być ciężar klawiatury?
 
Światowa norma przewiduje, że ciężar gry ma być w zakresie 48 gramów w rejestrze najwyższym, do 52-54 gramy w rejestrze basowym. Mierzy się to przy wciśniętym pedale forte - tłumiki nie biorą udziału w pomiarach). Natomiast w Polsce wszyscy chcą grać na instrumentach ciężkich do potwornie ciężkich. Wynika to z tego, że pianina w naszych szkołach muzycznych i aulach są mocno wyeksploatowane i latami nieregulowane, co pośrednio również wpływa na ciężar gry (twardość klawiatury). W przypadku wymiany młotków w fortepianie wręcz jest to czynność konieczna, ale przeważnie brakuje inwestorom na to pieniędzy, więc w ramach oszczędności nie koryguje się wagi poszczególnych klawiszy.

Nowatorstwo w zmianie wagi
 
Jeden z europejskich producentów fortepianów zaprezentował na Targach Muzycznych we Frankfurcie patent umożliwiający płynną regulację klawiatury w różnych rejestrach poprzez zastosowanie systemu magnesów. System jest według mnie fajny, ale dosyć kosztowny i z tego powodu raczej chyba się nie przyjmie... 

Wobec zainteresowania i potrzeby naszych podopiecznych pianistów, by ćwiczyć na instrumentach wyposażonych w klawiaturę ponadstandardowo ciężką, świadczymy usługę indywidualnego doważenia klawiatury. Ponieważ nie każde pianino albo fortepian można poddać tej operacji, zalecamy skontaktowanie się z nami w celu konsultacji. Oczywiście zabieg ten jest jedną z ostatnich czynności wchodzących w zakres korekty pracy mechanicznej instrumentu, można go wykonać tylko z prawidłowo wyregulowanym mechanizmem i należycie wyrównaną klawiaturą. 

Ponieważ zamontowanie dodatkowych plomb jest działaniem inwazyjnym i raczej nieodwracalnym, zalecamy dogłębne przemyślenie chęci dokonania interwencji i modyfikacji ciężaru gry fortepianu, czy pianina.